من در این مقاله قصد دارم ابتدا راجع به قیمت انواع کابل صحبت کنم و اینکه سیم چیست؟ کابل چیست؟ و اصلا چرا از سیم و کابل استفاده می کنیم؟ و سپس در ادامه به این می پردازم که ایده اختراع سیم و کابل چه بود؟ اولین سیم و کابل در جهان چه بود؟ در چه سالی؟ و همچنین در ایران، این فعالیت از چه زمانی رونق گرفته است. سیم و کابل انواع مختلفی دارد و در زمینه های زیادی طراحی و تولید می شود. برای مشاهده قیمت انواع سیم و کابل می توانید کلیک کنید.قیمت انواع سیم و کابل

سیم چیست؟

زمانی که بخواهیم یک جریان الکتریکی را از یک مکان به مکان دیگر انتقال دهیم از قطعه نازک آلومینیومی یا مسی استفاده می کنیم که بر اساس نیاز ما قطر و متر متفاوتی دارد که این ها سایز سیم را مشخص می کنند و علاوه براین قیمت انواع سیم در انواع سیم و کابل متفاوت است.  نام دیگر سیم بافه می باشد. مس بهترین رسانا برای انتقال جریان الکتریکی است اما چون در طی این سال ها قیمت مس افزایش قابل توجهی داشته و رسانای آلومینیوم بهترین جایگزین برای مس شده است که علاوه بر اکثر ویژگی های مس ویژگی های دیگری نیز دارد. قیمت انواع سیم آلومینیومی بسیار مناسب تر از قیمت انواع سیم مسی است. یکی از تفاوت هایی که سبب می شود سیم مسی با توجه به قیمت بالایی که دارد هنوز هم جز سیم های پر طرفدار نسبت به سیم آلومینیومی است چرا که سیم آلومینیومی زودتر گرم می شود و واکنش نشان می دهد در صورتی که سیم مسی اینگونه نیست.
قیمت انواع سیم و کابل

کابل چیست؟

همان طور که در بالا مطالعه کردید سیم یک انتقال دهنده جریان الکتریکی است که در دو نوع مسی و آلومینیومی طراحی و تولید می شود. همچنین بیان شد که قیمت کابل مسی از قکابل چند رشته سیم را به هم بتابانده شده است که روی آن ها با یک روکش بپوشانده شده. که طبیعتا اگر این سیم ها از جنس آلومینیوم باشند این کابل یک کابل آلومینیومی و اگر سیم های تشکیل دهنده از جنس مس باشند کابلی که در نهایت تولید می شود یک کابل مسی است. همچنین بیان شد که قیمت کابل مسی از قیمت کابل آلومینیومی بیشتر است. کابل ها انواع مختلف و متنوعی دارند که در ادامه به آن می پردازیم.
 
قیمت انواع سیم و کابل

 

تاریخچه کابل در جهان

وجود کمبود یا حس نیاز کابل در سال ۱۸۷۶ میلادی پدیدار شد. از همان ابتدا در این اندیشه بودند که یک کابلی تولید کنند که روکش لاستیکی داشته باشد. ابتدا چند رشته سیم را به تابانده و سپس آن را با یک نوع کائوچوی طبیعی که نام آن گوتاپرچا بود روکش کردند. درسال ۱۸۸۰ میلادی صنعت کابل سازی وارد دنیای جدیدی شد و آن هم روکش و عایق کردن کابل با مواد نفوذناپذیر در برابر آب بود. بعد از آن هر بار با مواد دیگری کابل ها را روکش و عایق می کردند و این یک روش متدوال در صنعت سیم و کابل شد که در سال ۱۸۸۰ کلید خورده است. حال می توانیم ادعا کنیم صنعت کابل سازی چیزی حدود ۱۴۰ سال پیشینه دارد. قیمت انواع کابل در آن سال ها بسیار بالا بوده به دلیل نوآوری که در آن زمان در صنعت به وجود آمده بود به همین دلیل قیمت انواع کابل بسیار بالا بوده.
 
قیمت انواع سیم و کابل

 

تاریخچه کابل در ایران

اسنادی که از گذشته تاکنون ر دسترس است نشان می دهد که وقتی کارخانه برق امین الضرب به ایران درسال ۱۲۸۲ خورشیدی آمد سیم روکشدار و بعد از آن کابل توسط شخص امین الضرب خریداری و وارد ایران شد. در سال های ابتدایی که انرژی برق تازه به بهره برداری رسیده بود عمدتا سیم های روکش دار به کمک مقر های کوچک و سفید رنگ قرقره مانندی بر روی دیوارها وسقف اتاق ها و سالن ها نصب می شد. بعد از آن برای راه اندازی موتور های برق کارخانه ها باید از کابل های پیشرفته تری استفاده می شد که با افزایش تعداد کارگاه ها و کارخانه ها واردات کابل افزایش چشمگیری پیداکرد. زمانی که تصمیم گرفته شد تا شبکه های هوایی در شهر های بزرگ به خصوص در تهران و اصفهان حذف شوند برای تامین شبکه های زمینی باید از کابل های فشار ضعیف و فشار متوسط استفاده می کرند که برای تامین نیاز های آن تماما از بازار برون مرزی و خارجی کمک می گرفتند. نتیجه این فعالیت این شد که طی مدت کوتاهی انبار ها پر از کابل های متنوع خارجی شد. در ایران قیمت انواع سیم و کابل به خصوص قیمت انواع کابل قیمت بالایی داشته چون علاوه بر اینکه صنعت جدیدی بوده متکی به بازار خارجی نیز بوده است.

 

انواع کابل

کابل ها در انواع مختلفی دسته بندی می شوند و قیمت انواع کابل متفاوت است. یک نوع از این دسته بندی ها دسته بندی بر اساس میزان ولتاژ جریان الکتریکی عبوری در کابل است که تقسیم می شوند به کابل های ولتاژ پایین یا فشار ضعیف و کابل های ولتاژ بالا یا فشار قوی در ادامه به توضیح درباره این دو نوع کابل می پردازیم.

 

کابل های فشار ضغیف

کابل ها اهنواع مختلفی دارند که همچنین قیمت انواع کابل متفاوت است. یکی از انواع سیم  و کابل کابل فشار ضعیف است. کابل های فشار ضعیف یا به اصطلاح ولتاژپایین به کابل هایی می گویند که جریان الکتریسیته را در خط های توزیع برق، کیوسک های برق، سیستمهای نور و روشنایی و … نقل و انتقال می دهد. از این کابل ها در شبکه های عمومی و صنعتی و تاسیسات به صورت زیر زمینی مدفون در زمین و یا درون کانال استفاده می شود.

 

کابل های فشار قوی

کابل ها اهنواع مختلفی دارند که همچنین قیمت انواع کابل متفاوت است. یکی از انواع سیم  و کابل کابل فشار قوی است. کابل های فشار قوی یا به اصطلاح ولتاز بالا به کابل هایی می گویند که در خود جریان هایی بالای ۳۰ کیلو ولت را عبور می دهند. کابل هایی که روی دکل ها هستند از این دسته کابل های برق به شمار می ایند. کابل های فشار قوی به دوسته تقسیم می شوند کابل های روغنی و کابل های گازی از نوع sf6 . کابل های روغنی خود شامل کابل روغنی با فشار کم و کابل روغنی با فشار زیاد است. در کابل روغنی با فشار کم، کابل به کاغذ روغن رقیق آغشته می شود که به هنگام گرم شدن روغن اضافی از راه مجرای طولی کابل وارد ظرف منبسط می شود که در انتهای کابل قرار دارد. این ظرف بالشتک های هوایی دارد که وقتی روغن وارد شده به سرعت جمع شده و باعث بالارفتن فشار روغن در داخل ظرف می شود. بعد از خنک شدن کابل این روغن از ظرفی که دارای فشار بیشتری باشد به داخل کابل جریان پیدا می کند و این رفت و آمد دائما دراثر سرد و گرم شدن کابل ادامه دارد و مانع از به وجود آمدن فضای خالی در داخل کابل می شود.جالب است بدانید استقامت الکتریکی کابل روغنی ۲ برابر کابل کم روغن است. در کابل روغنی با فشار زیاد هر رشته سیم با کاغذ آغشته به روغن غلیظ ایزوله و باند پیچی می شوند و سپس برای جلوگیری از خروج روغن و وارد شدن رطوبت هر کلاف را با یک نوار که معمولا از جنس مس و نایلون است بانداژ می کنند. اما کابل های گازی به ۴ دسته تقسیم می شوند: ۱. کابل های گازی با فشار داخلی و غلاف آلومینومی ۲. کابل های گازی با فشار داخلی و لوله فولادی ۳. کابل های گازی با فشار خارجی و لوله فولادی ۴. کابل های کپسولی با گاز sf6.

 

ساختمان کابل

همان طور که قبلا گفته بودم کابل ها تنوع بسیار زیادی دارند که همچنین قیمت انواع کابل در آن ها متفاوت است و به انواع و اقسام مختلف در بازار موجود می باشند. ساختمان هر کابل طبیعتا با کابل های دیگر متفاوت است که تفاوت آن ها اغلب ناشی از نوع کاربرد آنهاست. کابل ها اصولا از دو بخش اصلی هادی و عایق تشکیل شده اند. یکی از عایق های کابل عایق پلی اتیلن کراس لینک یا XLPE است. XLPE در سال ۱۹۵۳ میلادی برای اولین بار در کارخانه جنرال الکتریک ساخته شد. با ماده XLPE امکان ساخت کابل های بسیار بالا فراهم شد.امروزه با اینکه ۴۰ سال از تولید این ماده می گذرد تولید کابل با عایق XLPE برای ولتاژ های بیشتر از ۵۰۰ کیلو ولت نیز امکان پذیر شد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *